За вас, родители / Пет годишното дете

Пет годишното дете
05.02.12 16:35

ПЕТГОДИШНОТО ДЕТЕ

Петата година е прелестна възраст. Край на разюзданото поведение. Сега детето охотно се проявява като разумно, сериозно, стабилно и уравновесено. Изпълнено с вътрешна сигурност, то е спокойно, симпатично, не толкова взискателно в отношенията си с другите, опитва се да прави само онова, което му се удава, и затова обикновено успява в начинанията си. Докато четвъртата година означава люшкане във всички посоки, петата е синоним на съсредоточаване и яснота. Обратно на четиригодишното дете, което често не знае какво ще рисува, преди да започне, петгодишното предварително си съставя точен план и го изпълнява. Докато на четири години да зареже рисунката или да я промени в движение не го е смущавало особено, на пет детето обича да довършва започнатото. На четири години то върви напосоки, на пет знае къде да спре. И обратно на буйното си и разпасало поведение отпреди година, сега проявява голяма пестеливост в двигателната си дейност и я контролира добре.

Петгодишното дете е щастливо, че живее в нашия свят. То е прагматично: „Дупката се копае, сладоледът се яде." Не е в конфликт със себе си, нито с околните. Доволно е от себе си, другите също са доволни от него. Преоткрива духа на сътрудничество и одобрение, който е проявявало на три години, но на по-висш етап. Мама е все още центърът на вселената му и то обича да бъде до нея, да действа за нея и с нея. Слуша я, а само преди няколко месеца упорито й се е противопоставяло. Както на три години отново е съгласно да му казват какво трябва и какво може да прави.

Въпреки голямата му привързаност към къщата и майката, домът вече не му е напълно достатъчен. Узряло е за по-разширени социални хоризонти. Обича да играе с другарчетата си от квартала. Готово е за забавачката и дори няма търпение „даходина училище". Забавачката е за него идеалното място, тъй като една компетентна учителка може да му помогне да разгърне огромните си интелектуални способности. Ако наблизо няма детско заведение, ще трябва да обърнете специално внимание на игрите му.

Ето как Гезел описва петгодишното дете: „То притежава забележително уравновесена комбинация от навици и качества като независимост и общителност, самоувереност и приспособеност към социалните правила, ведрост и сериозност, благоразумие и логичност, учтивост и безгрижие, съчувствие към другите и вяра в себе си."

Така е, трябва да му го признаем - предлага ни прекрасно дозирани качества. Истинско удоволствие е да се общува с него. Във физическо отношение е придобило добро мускулно равновесие и сръчност. В афективен план е напълно уравновесено. В интелектуален - прелива от любознателност и учи нови неща с ентусиазъм. Петата година е тази чудесна възраст, в която детето приема живота такъв, какъвто е, и го харесва. Но да му дадем думата - попитаме ли го „Какво обичаш най-много?", то отговаря „Да си играя."

из книгата: ИЗКУСТВОТО ДА БЪДЕШ РОДИТЕЛ

Д-р Фицхю Додсън