cdg-ralica.dir.bg

  [BG]   RU   EN  
cdg-ralica.dir.bg

 
Рейтинг: 3.00
(58)
За контакти
Новини
Глог
За вас, родители
Детски сайтове
Връзки
Видео популярно
Музика
Календар
Форум
За бъдещите ученици
Каталог


Група "Слънце" Група "Маргаритка" Група "Мечо Пух" Група "Мики Маус"

За вас, родители / Компютърът в детската градина

Компютърът в детската градина
04.03.12 11:12
Вземи в gLOG

КОМПЮТЪРЪТ В ДЕТСКАТА ГРАДИНА

НАСОКИ ЗА ИЗПОЛЗВАНЕ НА КОМПЮТЪРА В ДЕТСКАТА ИГРА

Преди да се премине към конкретна игра децата трябва да се запознаят с компютъра. Това може да стане по различни начини, но е важно компютърът да се представи на децата като една играчка, различна от останалите, която може да прави много и различни неща.

- Това е една много умна играчка. С нея ти можеш не само да се забавляваш, но и да научиш много нови неща. Компютърът е твой приятел. Той ще ти задава задачи, а ти ще му отговаряш. Ако сгрешиш или не можеш да отговориш, той ще ти помогне. Нужно е само да бъдеш много внимателен.
За да можеш да общуваш с компютъра, ще ти помогне тази клавиатура и мишката.
Тук следва да се обясни на децата какво представляват клавиатурата и мишката и как се работи с тях.

Запознаването с клавиатурата става по подобен начин:
- Да разгледаме внимателно клавиатурата. Нарича се така, защото на нея има много клавиши с различно предназначение. С едни от тях можеш да пишеш цифри, а с други – букви.
- Най-отдолу има един дълъг клавиш (показва се). Искам да го запомните добре. Той ще ни трябва за някои от игрите.
- Клавишите на най-горния ред няма да ни трябват и не трябва да ги натискате (показ на клавишите).

- Сега да разгледаме клавишите на втория ред отгоре надолу. Там са написани цифрите на числата от 1 до 9. Ние с вас познаваме числата до 10. Когато искате да напишете някое от тези числа, трябва бързо да натиснете съответния клавиш и да махнете пръстчето – ето така (показва се). Ако задържите по-дълго време ще стане грешка и компютърът няма да разбере какво му казвате. Числото десет се пише като бързо натискате 1 и след това 0.
- Най-отдясно на клавиатурата има един продълговат клавиш със знака „+” и над него един квадратен със знака „-”. Това са клавишите за прибавяне и отнемане на предмети или числа. Когато компютърът иска от вас да поправите грешката, ще работите и с тези клавиши.
- Сега да разгледаме и широкия клавиш с една пречупена стрелка (enter) – показвате го. Когато всеки от вас е написал отговор и е сигурен, че е правилен, натиска този клавиш, за да каже на компютъра, че е готов.Така компютърът получава вашия отговор и преценява дали е правилен или не. Ако отговорът е правилен, компютърът ще ви поздрави и ще ви даде нова задача. Ако сте сгрешили – ще ви го покаже с някакъв знак (примигане, звук) и ще повтори същата задача.

- При всяка нова игра ще ви казвам с кои клавиши се работи.

Преди да дадете възможност на децата да играят избраната игра непременно я разучете с цялата група така, както се разучава дидактична игра. Обяснете им правилата, с кои клавиши ще се работи. Проиграйте заедно с тях играта и обяснете всичко, което детето трябва да знае. Не се страхувайте, че то ще я научи толкова лесно и няма да му е интересно.
Заредете на всички компютри играта, настанете децата, седнете на един от компютрите играйте и обяснявайте високо какво трябва да направят. В случая е най-добре, ако разполагате с видеостена, за да могат всички деца да виждат какво правите. Питайте ги дали са разбрали и дали са готови и продължете.

Действайте стъпка по стъпка, след като се убедите, че всяко дете е разбрало игровото действие и правилата. След това върнете играта отначало на нивото и ги оставете да играят сами.

Добре е в началото децата да са по две на компютър, за да могат да си помагат и да общуват. Това ги прави по-уверени и гарантира по-добри резултати. Когато дадена игра е овладяна добре от децата можете да им предложите състезание – кой екип ще завърши нивото пръв. Има вариант да предложите на децата да отбелязват с жетони всяка допусната от тях грешка. Това развива умението за самоконтрол и за контрол върху дейността на другия, когато работят по двама.

Важно изискване за използването на КДИ е тяхното образователно съдържание да е вече познато на децата. Нещо повече, то трябва да е добре овладяно от тях. Компютърът, чрез КДИ, е срадство за обучение, за подобряване на ефективността на образователния процес и в известна степен е обект на познание – дотолкова, доколкото децата научават за някои от неговите възможности, за част от сътавките му и за начина на тяхното използване.
Работата на децата с компютър трябва да продължава не повече от 25-30 минути, като се спазват всички ергономични условия за височина на масичката, на столчето, отдалеченост от монитора и т.н. (виж подрбно описаните изисквания).

РОЛЯТА НА УЧИТЕЛЯ

Учителят може да има различни роли при използването на компютъра в детската градина: да бъде софтуерен критик, съветник на родителите, учител и партньор на децата и нещо повече.
- При подбор на софтуера учителят трябва да съобрази уменията на децата с концепцията на продукта. Дали е съобразена с образователната програма?
Съобразена ли е с познанията и възможностите на децата за работа с компютър?
Как и кога да се представи на детето и да му се дава ли време да я разучава или направо да играе?
Какви са художествените качества на анимацията и сюжета и подходящи ли са за възрастта на децата?

- Както при всички други дейности, така и при работа с компютър учителят трябва да споделя с родителите своите впечатления от детските постижения или неуспехи.
Учителят се нуждае от разбирането на родителите за ролята на компютъра в групата. Да се постарае да премахне или да намали страховете у някои от тях за това, че компютърът може да е пречка за социалицация на детето им.
Родителите трябва да знаят и за избора на софтуер от учителя. Нещо повече – той може да им се препоръча за работа у дома.
При най-малко съмнение за пристрастеност на детето към компютъра учителят трябва да разговаря с родителите и не само да ги предупреди, но да даде своите препоръки.
- Учителят трябва да уважи детските предпочитания, когато използват компютъра.
Изборът на съответния софтуер да става и с участието на децата при водещото мнение на учителя.

- Учителят трябва да е добре запознат с програмите преди да ги предложи на децата. Да ги разучи сам и след това да ги предложи на група деца преди да започнат да ги използват самостоятелно.
Да подбере и подреди игрите в система, което осигурява познавателната активност на децата и улеснява решаване на познавателната задача в тях.

- Учителят трябва да наблюдава работата на децата и да развива умението им да използват компютъра, за да подобри ефективността му. Да следи как го използват. Да знае какви нива на играта упражняват.

Във всеки един момент от работата им с компютър учителят трябва да има готовност да стане техен партньор, да помогне, когато го помолят или да коригира, когато грешат.
По време на заниманията той трябва да бъде най-често до най-нуждаещите се, да ги провокира с въпроси, да ги окуражава при верен отговор, независимо че и компютърът го прави, да ги коригира внимателно при грешка и да стимулира тяхната актив-ност.
По-плахите и несигурни деца имат голяма потребност от подкрепа и поощрение. Правилната оценка може да ги стимулира за продължаване на играта.
- Учителят е организатор на средата и начина за работа с компютрите. Той разпределя играещите групи, мотивира се пред децата за своя избор и следи за реда в залата. Осигурява занимания за онези, които в момента не играят на компютър, за да не пречат на останалите.

Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.0688