За вас, родители / Базови норми в развитието на 5г. дете

Базови норми в развитието на 5-годишното дете
ФИЗИЧЕСКИ ВЪЗМОЖНОСТИ

Дете на възраст 5 години трябва да:

1. Може да пробяга 200-300 метра, при това доста бързо. Вече е ловко и сръчно, затова може да бяга не само по равна повърхност, но и по неравности, ловко прескачайки дупки или канавки.

2. Движенията му са значително по-уверени и координирани. В този смисъл детето почти не се отличава от възрастния човек. Със затворени очи, без проблем може да си докосне ухото и носа. Умело хваща топка и също умело я хвърля в целта.

3. Дете на възраст 5 години трябва да е все по-уравновесено. Може спокойно да мине по тясна пътечка или тясна дъска.

4. Все по-уравновесено става и при скачането. Стълбите може да изкачва през една. На равен терен може да прескочи няколко предмета.

5. Може да скача на един крак. Момичетата на тази възраст могат да играят на ластик.

6. На "шведска стена" може да лази с часове и да не се измори. Ръцете му стават все по-силни.

ЗНАНИЯ ПО МАТЕМАТИКА

Дете на възраст 5 години трябва да:

1. Брои до десет. Разбира реда на цифрите - коя зад коя се намира и тяхното количество.

2. С помощта на примери може да сравни две числа в границата от 0 до 10.

3. Може да изравни различни по брой предмети в две купчини.

4. Може да сравнява предмети с различни величини. Може да ги размеси и подреди по ред на намаляване или увеличаване.

5. Различава формата на предметите - кръгла, триъгълна, четириъгълна.

6. Изразява с думи местонахождението на предметите, по отношение на себе си.

7. Назовава дните от седмицата и сезоните.

РЕЧЕВИ СПОСОБНОСТИ

Дете на възраст 5 години трябва да:

1. Обяснява правилата на игра.

2. Аргументирано оценява изказванията на другите. Казва какво му харесва и какво не в действията им.

3. Употребява сложни изречения.

4. Съставя самостоятелно разказ от опит, по сюжетна картина, серия от картини. Съчинява собствен край на приказка. Преразказва неголеми литературни произведения.

5. Знае няколко броилки и може да ги използва. Знае стихотворения и приказки, чиито автори може да назове.

6. Определя мястото на буква в дума.

7. Подбира прилагателни към съществителни. Може да ползва синоними.

8. Разбира и употребява думи, които описват човешките взаимоотношения.

9. Има чиста и спокойна реч. Може да произнася всички звуци от азбуката.

ТВОРЧЕСКИ СПОСОБНОСТИ

Дете на възраст 5 години трябва да:

1. Може да нарисува сюжети по теми: обкръжаващ свят, природа, приказки.

2. Познава и използва различни цветове и оттенъци за създаването на по-изразителни образи.

3. Може да изработи сложни модели, при наличието на необходимите за това знания.

4. Може да нарисува опростени сюжетни композиции, предавайки им различни пози, движения на фигурите, спазвайки основните пропорции.

5. При апликирането може да използва различни прийоми на изрязване.

6. Може да анализира опростен модел, да планира етапите на създаването му, да намери конструктивни решения.

7. Може да изработи опростени оригами само или с помощта на възрастен.

8. Може да направи различни неща с подръчни или природни материали (кестени, жълъди, сухи цветя, листа, клончета)

ЕЛЕМЕНТАРНИ ЗНАНИЯ

Дете на възраст 5 години трябва да:

1. Различава и назовава видовете транспорт.

2. Различава и назовава предмети и инструменти, които облекчават труда на човека в бита и създават комфорт.

3. Знае най-разпространените растения, животни, птици, дървета.

4. Разбира прехода на веществата от твърдо в течно състояние и обратно (от опити с вода).

5. Знае за навиците на дивите и домашните животни и грижите, които човек им оказва.

6. Може да определя размера на предметите (голям - малък), цветове, форми, материали (пластмасов, дървен, хартиен, железен). На тази база може да съставя описателен разказ.

7. Може да класифицира предметите по общ признак, определяйки приликите и разликите.

8. Разбира че всяка вещ е създадена от труда на хората. Има навици за културно поведение.

9. Знае имената на родния си град (село), страна и столицата й.

Съвет: Ако вашето дете, все още не се справя с посочените норми, занимавайте се с него допълнително.

:Автор:http://www.drebcho.bg/